Patříte k lidem, kteří zažívají na jaře únavu? A ptáte se, jak je to možné? Všechno se přece probouzí – stromy, keře, zvířátka… Tak proč jsme tedy my lidé na jaře tak unaveni?
Jarní únava a příčiny
Jarní únava může mít určitě více příčin. Tělo se musí po zimě vypořádat se změnou teploty, s delšími dny, s úbytkem vitamínů (zejména vitamínu D), se změnou hormonů (hlavně melatoninu a serotoninu), a v neposlední řadě mnoho lidí vnímá negativně i posun času.
Ale co já považuji za velmi důležité a rozhodující je fakt, zda jsme respektovali koloběh přírody a během zimy dostatečně odpočívali, stejně jako ty stromy, keře, zvířátka…
Člověk je přece stále součástí přírody a před zimou příroda zpomalí. Uvědomte si, zda zpomalujete i vaše tempo zvláště ke konci roku! Jak prožíváte prosinec? Nakupujete, obrážíte večírky, uklízíte, vytváříte nové cíle a výzvy nebo spíše relaxujete, obracíte pozornost do sebe a rozjímáte? Z mého pohledu je jarní únava především o tom, že lidé „jedou“ celý rok naplno, stále ve vysokém tempu, všechno je potřeba stihnout a splnit včas. Jejich organismus si nestačí dostatečně odpočinout a načerpat síly do dalšího roku.
Jak na jarní únavu?
Naši předkové přes zimu přirozeně méně pracovali a více odpočívali. Ano, souviselo to s bližším napojením na přírodní koloběh. Odpracovali co bylo nutné a zbytek dne odpočívali nebo se opravovalo vše, na co v aktivní části roku nebyl čas. Taky se tolik nesvítilo! I krátké dny bychom měli respektovat a během zimy používat tlumené teplé světlo.
Letošní jaro je určitě specifické, všichni máme za sebou velmi zvláštní „koronavirový“ rok. Mnozí lidé mohou být vyčerpaní z celé nezvyklé situace, případě ze zkušeností a zážitků s ní spojených.
Ať již letošní jaro prožíváme jakkoli, vezměme si ponaučení od moudré přírody a zařiďme si celý rok tak, aby nám bylo dobře a příští jaro jsme mohli cítit příval energie s každým dalším paprskem slunce!